Na Mosornym Groniu odbył się X Polar Sport Skitour im. Basi German – Relacja

Dwudziestegoósmego lutego 2015 roku w Zawoi odbył się jubileuszowy X Polar Sport Skitour im. Basi German. W zawodach wzięło udział 158 zawodników. W tym roku pogoda dopisała i znakomite warunki śniegowe pozwoliły na wytyczenie ciekawej i wymagającej trasy mającej 12 km długości i 850 m przewyższenia.

Zawodnicy wystartowali z górnej stacji na Mosornym Groniu (1047 m.n.p.m.), kierując się na Hale Śmietanową niezbyt stromym trawersem. Stamtąd rozpoczął się zjazd przez Polanę Broski, po czym zawodnicy rozpoczęli kolejne podeście na grzbiet Mosornego Gronia, skąd nastąpił długi zjazd do wodospadu na Mosornym Potoku, gdzie znajdował się odcinek z liną poręczową. Z tego miejsca śmiałkowie musieli się wyspinać przez Zimny Dół na metę zlokalizowana na szczycie Mosornego Groniu z przewyższeniem ponad 300 m. Atrakcji na trasie zatem nie brakowało, a elementy skialpinistyczne mogły dostarczyć sporo frajdy nawet bardzo doświadczonym skitourowcom, którym w Zawoi nie brakowało.

Najlepsi na mecie okazali się:

  • Mężczyźni – Jakub Przystaś – KTN PTTK BESKID GOPR KRYNICA – 00:58:56
  • KobietyAnna Figura – KW ZAKOPANE – 01:03:56 

W tym roku w pakiecie startowym każdy z zawodników dostał spersonalizowany numer startowy, pamiątkową koszulkę. Każdy zawodnik po wbiegnięciu na metę otrzymał oryginalny medal w postaci góralskiego dzwonka (oby przydał się na kolejnych zawodach i podgrzewał atmosferę sportowej rywalizacji).

W ramach imprezy odbyły się również testy narciarskie. Suma uzyskana z wpisowego w całości została przekazana na cele Fundacji Na Start im. Basi German za co organizatorzy serdecznie dziękują. Zakończenie zawodów z dekoracją zwycięzców i losowaniem nagród obyło się w Karczmie Styrnol w Zawoi, po czym część zawodników została na wspólnym biesiadowaniu, wymieniając się wrażeniami ze skitourowej wspinaczki.

Wyniki i galria na Zawody.polarsport.pl

Zdjęcia: Jarek Noga – Jareknoga.pl

Zdjęcie okładka: Trailteam.pl