Witamy gorąco w Cortinie d’Ampezzo

Witam gorąco w Cortinie d’Ampezzo, Królowej Dolomitów i mieście Igrzysk Olimpijskich w 1956 r. Wyjątkowość jej gór i widoki zapierające dech w piersiach przyciągają turystów z całego świata. To raj nie tylko dla miłośników narciarstwa alpejskiego, ale także dla wspinaczy, rowerzystów oraz turystów górskich.

Sezon zimowy w Cortinie trwa od grudnia aż do Wielkanocy, a w Falorii do 1 maja. Region oferuje 101 tras o całkowitej długości 120 km. Narciarze mogą wybrać wśród trzech kompleksów narciarskich:

 • Faloria-Cristallo-Mietres
 • Tofana
 • Lagazuoi-Cinque Torri

Są trasy o wszystkich stopniach trudności. Od łatwiejszych, niebieskich (33 %), przez średnie czerwone (62%), do trudnych, czarnych (5%). Do dyspozycji odwiedzających znajduje się duża grupa instruktorów narciarstwa, a także wypożyczalni różnorakiego, zimowego sprzętu sportowego – narciarskiego, snowboard’owego, kasków, rakiet śnieżnych, sanek, sprzętu do skitouring’u.

Zimowe szaleństwo to także narciarstwo klasyczne z ok. 70 km tras różnej trudności. Możemy zakosztować również jazdy techniką telemarkową, lekcji snowboardu lub wybrać się na wycieczkę skitouring’ową w towarzystwie doświadczonych przewodników górskich. Natomiast, jeśli naprawdę chcemy sprawić sobie przyjemność, należy zrelaksować się w jednym z licznych centrów odnowy biologicznej.

Warto pamiętać, że Dolomity to też teren o bogatej kulturze i rękodzielnictwie. Polecamy odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej „Mario Rimoldi”, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej we Włoszech. Warto zajrzeć także do Muzeum Etnograficznego, gdzie można oglądać lokalne rękodzieła z metalu i typowe kostiumy z przeszłości. W Muzeum Paleontologicznym “Rinaldo Zardini” o historii sprzed milionów lat opowiada tysiąc skamielin morskich istot na terenie obecnych Dolomitów znajdowało się tropikalne morze.

Ku pamięci tragicznych faktów Pierwszej Wojny Światowej, zostało założone Muzeum Forte Tre Sassi, na przełęczy Valparola. Zgromadzono w nim m.in. przedmioty upamiętniające życie żołnierzy. Warto pamiętać, że żołnierze z Cortiny, która wówczas była pod Cesarstwem Austro-Węgierskim, walczyli na froncie wschodnim, w Galicji Zachodniej. W wiosce Pocol (1535 m n.p.m.), 5 km od centrum Cortiny, w kierunku Przełęczy Falzarego znajduje się pomnik ku czci poległych włoskich i austro-węgierskich. Tutaj spoczywają w spokoju ciała żołnierzy, pochodzących z bliskich cmentarzy wojennych. Schronisko Col Gallina, przy współpracy z górskimi przewodnikami, organizuje wycieczkę na rakietach śnieżnych do odrestaurowanych stanowisk bojowych w Col Gallina. Warto dodać, iż przewodnik ubrany jest w odrestaurowany mundur z tamtych czasów.

Jeżeli lubicie sport i macie naturę romantyczną, doradzamy kolację w schronisku, w bacówce lub małej agroturystyce. Do schronisk można dotrzeć skuterem śnieżnym, wyciągiem krzesełkowym, bądź ratrakiem, a po kolacji oddać niezapomniany zjazd na nartach z pochodnią w ręku i przy świetle księżyca. Wśród schronisk, które proponują tę możliwość jest:

 • Capanna Tondi
 • Faloria
 • Malga Federa
 • Malga Ra Stua
 • Malga Peziè de Parù
 • El Brite de Larieto
 • Mietres
 • Col Drusciè
 • Averau
 • Scoiattoli
 • Dibona

Stowarzyszenie astronomiczne Cortiny organizuje specjalne wieczorki p.t. “Kolacja pod gwiazdami” dla grup i pojedynczych osób z kolacją w Col Drusciè i obserwowaniem gwiazd z obserwatorium astronomicznego. Polecamy skosztować pysznych typowych potraw regionalnych – casunziei, speck, polenta z dziczyzną, wędlin, szlachetnych serów i grappy. Schroniska Croda da lago i Lagazuoi proponują saunę na dużych wysokościach. Schronisko Scoiattoli ( 2255 m n.p.m.) ma wyjątkową beczkę z gorącą wodą , z której można podziwiać gwiazdy i popijając szampana.

Po nartach winiarnie Villa Sandi, Discopub Janbo, Bar Sport, La Suite i LP26 m.in. proponują typowe włoskie aperitify, przekąski i muzykę w celu pobudzenia apetytu. Podczas tradycyjnej sjesty można pić piwo i wino, rozmawiać z przyjaciółmi i poznać nowe, ciekawe osoby. Jest też ok. 70 restauracji, z czego przynajmniej 20 jest bardzo znanych z lokalnych dań i włoskiej kuchni. Specjalnością, którą polecamy skosztować są“Casunziei”, to rodzaj pierożków z czerwoną rzepą, przyprawiane masłem i makiem.

Ciekawostką dla miłośników kina niech będzie fakt, że w Cortinie zostało nakręconych kilka filmów znanych na całym świecie w tym:

 • Środa popielcowa” z Elizabeth Taylor i Henrym Fondą
 • Różowa Pantera” z Davidem Nivenem i Peterem Sellersem
 • Tylko dla twoich oczu” z Rogerem Moorem
 • Von Ryan’s Express” z Frankiem Sinatrą
 • Cliffhanger” z Sylvestrem Stallone

Nowością w ofercie atrakcji są z całą pewnością rowery typu Fat Bike, czyli “grubasy”, na których możemy pośmigać w Col Gallina. Co to jest? To rower górski z bardzo szerokimi oponami, stworzony do jazdy m.in. po śniegu.

Dla kochających samochody, szybkość i adrenalinę Snow Ice Cortina proponuje kursy bezpiecznej jazdy po śniegu, porywająca przygoda na torze i karting to gwarancja świetnej zabawy z przyjaciółmi.

Więcej informacji tutaj znajdą Państwo pod adresami Cortina.dolomiti.org oraz Serviziampezzo.it