Kolej na Kasprowy Wierch przygotowana do zimy.

materiał PKL

 Kolej na Kasprowy Wierch przygotowana do zimy.

 Dzisiaj ostatni dzień okresowego przeglądu kolei na Kasprowy Wierch przed zbliżającą się zimą. Na szczyt turyści będą mogli wjeżdżać już w sobotę, od godziny 8.00 rano. Start sezonu dla narciarzy jak co roku zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych.

zachod slonca , kasprowy wierch. jesien, swinica, beskid,

fot.Paweł Murzyn

Kolej linowa na Kasprowy Wierch to pierwsza i jedyna tego typu inwestycja w Polsce. Pokonuje trasę długości 4,2 tys. metrów o 936 m różnicy poziomów, jadąc z prędkością 8 metrów na sekundę. Choć powstała już w 1936 r., została poddana gruntownej modernizacji i dziś wykorzystuje najbardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne. Okresowe przeglądy co roku wyłączają kolej z eksploatacji na kilka dni wiosną i na jesieni. Tegoroczna kontrola obejmowała także czynności wykonywane raz na trzy lata.

– Przegląd trwał od 24 do 28 października. W tym czasie wykonano szereg działań zalecanych przez producenta. Tak jak wszystkie koleje PKL, kolej linowa Kasprowy Wierch jest objęta cotygodniowymi, comiesięcznymi i okresowymi kontrolami. Dodatkowo codziennie przed startem wykonujemy jazdę kontrolną – mówi Marian Szewczyk, kierownik ośrodka Polskich Kolei Linowych Kasprowy Wierch.

Systematyczne przeglądy wynikają z jednego z priorytetów działalności spółki – troski o bezpieczeństwo i komfort wszystkich pasażerów. Do końca października kolej będzie kursowała w godzinach 8.00 – 15.30, a od pierwszego listopada w godzinach 9.00 – 14.00. Start sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu jak co roku zależy od warunków atmosferycznych – ilości naturalnego śniegu i minusowej temperatury, utrzymującej pokrywę śnieżną. Ze względu na działalność prowadzoną na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i narzucone przez tę instytucję ograniczenia, w ośrodku nie ma możliwości dośnieżania terenów dla narciarzy. Polskie Koleje Linowe mają unikatowe, kilkudziesięcioletnie doświadczenie w eksploatacji kolei górskich. W firmie funkcjonuje zintegrowany system gwarantujący bezpieczeństwo i wysoki poziom usług, przy poszanowaniu górskiej przyrody. Dzięki temu podczas podróży z PKL turyści i narciarze koncentrują się wyłącznie na podziwianiu pięknych widoków.