Narty w listopadzie? Stacja eksperta rusza.

Jako że zima idzie, firmy Salomon i Atomic wznawiają program Stacja Eksperta! Na początek ważne informacje dla wszystkich, którzy nie mogą już doczekać się pierwszego śniegu w Polsce.

Po zeszłorocznym sukcesie programu Salomon i Atomic postanowiły poszerzyć akcję: do sieci ośmiu najbardziej specjalistycznych sklepów narciarskich dołączają cztery nowe: dwa sklepy w Warszawie, jeden Bielsku-Białej i jeden w Rybniku (pełną listę sklepów można znaleźć na stronie www.stacjaeksperta.pl/o-stacji-eksperta).

Tak jak w minionym sezonie, każdy ze sklepów dysponuje pakietem najnowszych nart testowych marek Salomon i Atomic oraz oferuje profesjonalną usługę dopasowania sprzętu narciarskiego – w tym tzw. bootfitting, czyli dostosowanie butów do budowy anatomicznej stopy narciarza.

I choć listopad nie kojarzy się zwykle z gorączką narciarskich zakupów, a do kalendarzowej zimy i rozpoczęcia prawdziwego sezonu zostało jeszcze nieco czasu, jest to świetny moment na spokojne zapoznanie się ze sprzętowymi nowinkami.

Najbardziej niecierpliwym Stacja Eksperta sugeruje skorzystanie z nart testowych dostępnych w jej sklepach już w listopadzie. Bo wprawdzie większość narciarskich kurortów gwarantuje dobre warunki dopiero od połowy grudnia (a w Polsce bywa, że dopiero od stycznia), to przecież stosunkowo niedaleko można już znajdziemy całkiem sporo ośrodków, w których można już teraz pojeździć. Mowa oczywiście o lodowcowych rejonach alpejskich.

Największa popularnością, wynikająca głównie ze stosunkowo niewielkiej odległości i najmniejszych kosztów, cieszą się miejscówki w austriackiej części Alp.

Tyrolskie Sölden to topowy kurort, w którym co roku rusza karuzela alpejskiego Pucharu Świata. Jako że trasy narciarskie położone są nawet na wysokości ponad 3200 metrów, można liczyć na dobre warunki niezależnie od sytuacji pogodowej w dolinie. Łączna długość tras na dwóch lodowcach wchodzących w skład rejonu przekracza 34 kilometry (z tego niebieskich jest 25 km, czerwonych – 5.4 km, a czarnych – 3.9 km, a zatem zadowoleni być powinni narciarze na każdym poziomie zaawansowania). Obsługuje je osiem wyciągów, w tym trzy gondole. Na stoku lodowca Rettenbach działa m.in. stacja Salomon & Atomic, w której można przetestować i kupić sprzęt.

Ceny: ski pass 1 dzień – 50,5 euro, 6 dni – 228 euro.

Kolejny tyrolski lodowiec Hintertux oferuje ponad 20 kilometrów tras obsługiwanych przez dziesięć wyciągów (w tym gondole), za pomocą których można dotrzeć na 3250 m n.p.m. Fani freestyle’u znajdą na dodatek jeden z najlepszych, czynnych także poza sezonem głównym, snowparków w Europie, czyli Betterpark Hintertux.

Ceny: ski pass 1 dzień – 45 euro, 6 dni – 215 euro

Pitztal to najwyżej położony ośrodek narciarski Tyrolu. Nowoczesna gondola wyjeżdża aż na 3440 m n.p.m. Jesienią obszar lodowca obsługiwany jest przez 5 wyciągów a długość tras to prawie 40 kilometrów.

Cena: 1 dzień – 51 euro, 6 dni – 217 euro.

Sporo doskonałych miejsc do poszusowania znajdziemy również nieco dalej.

Matterhorn Glacier Paradise to kurort, w którym jeździ się delektując widokiem na zdaniem wielu najpiękniejszą górę na świecie – Matterhorn. Choć leży prawie w całości w Szwajcarii, dotrzeć do niego można również gondolą od strony włoskiej. W zależności od tego, czy preferuje się pizzę czy mleczną czekoladę bazą wypadową może być Breuil-Cervinia lub Zermatt. Najwyższy punkt, do którego prowadzi kolejka, to prawie 3900 metrów n.p.m. Na samym lodowcu jesienią działa 5 orczykowych wyciągów, a otwartych jest ponad 21 kilometrów tras. Na miłośników freestyle’u czeka sporych rozmiarów snowpark.

Ceny: 1 dzień – 80 franków lub 60 euro, 6 dni – 299 euro

Tignes mogą wybrać na rozpoczęcie sezonu miłośnicy kuchni francuskiej. Jesienią jeździ się na pokrytych lodowcem zboczach liczącego 3656 m n.p.m. La Grand Motte. Przed właściwym sezonem czynnych jest 12 wyciągów. Rejon oferuje około 20 kilometrów tras, a najwyższy punkt, który można osiągnąć kolejką to 3456 m n.p.m. Plusem są na pewno niższe ceny skipassów i mniejszy tłok niż w Austrii i Szwajcarii.

Cena: 1 dzień – 25 euro, 6 dni – 150 euro

Powyższe propozycje nie wyczerpują repertuaru pomysłów na nieco wcześniejsze niż zwykle rozpoczęcie sezonu. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić aktualne warunki i komunikaty pogodowe.

*dane tyczące długości tras i czynnych wyciągów dotyczą okresu letniego i jesiennego – zimą i wiosną możliwości są naturalnie jeszcze większe.

Stacja Eksperta to program łączący najbardziej specjalistyczne sklepy narciarskie w Polsce, które oferują usługę termoformowania butów narciarskich oraz profesjonalne doradztwo w doborze sprzętu narciarskiego.

Warto na bieżąco śledzić zarówno blog programu, jak jego profile na Facebooku i Instagramie. Już od listopada mozna tez korzystać z unikalnych promocji i zniżek! Przykładowo: przy zakupie nowych nart z kolekcji Salomon i Atomic Stacja Eksperta rozdaje za 1 zł pokrowiec na sprzęt (oferta ograniczona dostępnością zapasów).