,,Bezpieczny stok’’ po raz kolejny na Palenicy i Mosornym Groniu.

8 lutego na terenie ośrodka PKL Palenica i 9 lutego na PKL Mosorny Groń miłośnicy sportów zimowych dowiedzą się m.in. jak przeprowadzić rozgrzewkę przed wyjściem na narty, odpowiednio dobrać sprzęt oraz przede wszystkim – jak jeździć bezpiecznie. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się ratownicy GOPR oraz instruktorzy narciarstwa. Wszystko to w ramach akcji edukacyjnej ,,Bezpieczny stok’’ skierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale także do rodziców i wychowawców. 

Narciarstwo i snowboard są bardzo popularną formą rekreacji i spędzania wolnego czasu zimą. W ferie swoje pierwsze kroki na nartach stawia bardzo wiele dzieci i to głównie do nich skierowana jest już 11. edycja akcji „Bezpieczny stok”. Nieco starsi, którzy szlifują umiejętności będą mogli sobie przypomnieć zasady bezpieczeństwa i kultury jazdy na stoku. W sobotę, 8 lutego w ośrodku PKL na Palenicy i w niedzielę, 9 lutego na Mosornym Groniu, miłośnicy aktywnego wypoczynku dowiedzą się jak spędzić ferie bezpiecznie i odpowiedzialnie. 

Pamiętajmy o tym, że na stoku powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. PKL promuje właściwe zachowania w górach. Stawiamy na edukację oraz podnoszenie świadomości i wiedzy na temat bezpieczeństwa na stoku dlatego też po raz kolejny nasze ośrodki biorą udział w akcji „Bezpieczny stok”. O najważniejszych zasadach turystyki górskiej przypominamy także poprzez cykliczną akcję edukacyjną „Odpowiedzialnie w góry!”– mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Podczas akcji „Bezpieczny stok” na Palenicy i Mosornym Groniu w godz. 10:00-15:00 ratownicy GOPR będą opowiadać jak odpowiednio przygotować się do sezonu zimowego, uczyć narciarskiego savoir vivre’u  i sprawdzać, czy narciarze odpowiednio dobierają kaski. 

Pokażą także jak poprawnie korzystać ze sprzętu lawinowego. Chętni zobaczą również z bliska pracę ratowników górskich – przeprowadzona zostanie symulacja akcji ratunkowej z poszkodowanym na stoku.  

Na Palenicy 8 lutego Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu w godz. 10:30-14:00 przeprowadzi również akcję ,,Kręci mnie bezpieczeństwo’’. Dla najmłodszych przygotowano zabawy na śniegu i konkursy z nagrodami. Na godz. 12:30 zaplanowano mini zawody – na wszystkich uczestników czekają drobne nagrody rzeczowe. 

Kampania ,,Bezpieczny stok’’ organizowana jest przez Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, TOPR-u i GOPR-u. 

Aktualne dane o dostępności tras narciarskich i warunkach pogodowych we wszystkich ośrodkach Grupy PKL można znaleźć na stronie: www.pkl.pl, a więcej informacji na temat akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i w mediach społecznościowych.