Czytelnicy piszą z gór Dlaczego Japonia? 

Tekst i zdjęcia: Konrad Kęsicki

Japonia to miejsce idealne dla narciarzy, szczególnie tych, którzy szukają czegoś więcej niż jazda po stokach. Pewna pogoda, dużo świeżego puchu, a do tego, jak się ma trochę szczęścia, pełne słońce w ciągu dnia, to tylko niektóre zalety, które przekonały nas do tej lokalizacji. Początkiem tego roku po nieudanej próbie wyjazdu do Kaszmiru, która była spowodowana niedyspozycją naszego przewodnika kilka dni przed wyjazdem, wspólnie ze znajomymi zdecydowaliśmy, że odwiedzimy naszego kolegę Andrzeja Bargiela, który spędzał swój urlop w Hakubie. Wyjazd zorganizowaliśmy dosłownie w kilka dni. Hakuba to górska malownicza wioska położona w Północnych Alpach Japońskich, w 48 Prefekturze Nagano, na wyspie Honsiu, ok. 250 km  od Tokio. Jest jednym z głównych ośrodków zimowych w Japonii, rozsławionym podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998 w Nagano. Dodatkowo w tym czasie rozpoczynały się pierwsze zawody z cyklu Freeride World Tour 2019. Niestety, w tamtym okresie wszystko działało na nasza niekorzyść i trafiliśmy na odwilż. 

Kiedy? 

Ogólnie najlepszy czas na wyjazd do Japonii to styczeń/luty. Wioska w Alpach Japońskich to raj dla narciarzy, głównie dzięki zjawisku, które nazywane jest the lake effect. Cały proces polega na przemieszczaniu się zimnych północnych wiatrów z Syberii w kierunku Japonii. Wiatry przelatują nad ciepłym Morzem Japońskim, gdzie gromadzi się dużo wilgoci, w efekcie czego powstają potężne chmury, które obsypują Alpy Japońskie białym, idealnym do jazdy puchem. 

Nasz wyjazd odbył się początkiem lutego, wszystko wskazywało na idealną pogodę, ale niestety trafiliśmy na odwilż. Nasz przypadek niezaprzeczalnie pokazuje, jak bardzo nieprzewidywalna jest pogoda. Ta podróż zdecydowanie dała nam nauczkę, że stwierdzenie „pewna pogoda” nie zawsze się sprawdza. Mimo tego, mam nadzieje, że odwiedzę Japonię jeszcze raz – tym razem w idealnych śnieżnych warunkach. 

Podróż 

Z Warszawy lecimy bezpośrednio na lotnisko Narita w Tokio, położonym jakąś godzinę drogi od miasta. 

Na lotnisku bez problemu znajdujemy bus, który bezpośrednio zawozi nas malowniczą drogą do wioski Hakuba.

Na drogę  powrotną wybieramy podróż superszybkim pociągiem Hokuriku Shinkansen jadącym z Nagano do Tokio.