ATOMIC/SALOMON/TESTY/02.2019

W lutym, tuż po targach ISPO w Monachium zostaliśmy zaproszeni na prezentację i testy nart do kolebki legendarnej marki narciarskiej ATOMIC w Altenmark w Austrii. Narty testowaliśmy na stokach sąsiedniego kompleksu narciarskiego w Zauchensee.

AMER SPORT, właściciel marek narciarskich ATOMIC i SALOMON już po raz drugi nie wystawiały swoich kolekcji na Międzynarodowych Targach ISPO w Monachium. Prawdopodobnie jest to związane z nowymi trendami w realizacji celów marketingowych i sprzedażowych, zakładających zwiększenie nacisku na promocję produktów w social mediach dla szerszego niż dotychczas grona odbiorców i zrewolucjonalizowanie systemu dystrybucji.

„Amer Sports jest obecnie jedną z wiodących na świecie firm działających w branży sportowej. Posiada rozbudowane portfolio rozpoznawalnych na całym świecie marek sprzętu, odzieży i obuwia sportowego : Salomon, Atomic, Wilson, Suunto, Precor, Mavic, Arc’teryx, Peak Performance. Misją firmy jest dostarczanie wszystkim osobom uprawiającym sport, zarówno amatorom jak i wyczynowcom, zaawansowanych technicznie produktów o najwyższej jakości. Obecnie firma posiada 33 oddziały sprzedaży na kluczowych rynkach zbytu na całym świecie”. 


Marki SALOMON i ATOMIC mają długą tradycję w produkcji zaawansowanego sprzętu sportowego.

SALOMON założony w 1947 przez Georgesa Salomona produkował początkowo znakomite, bezpiecznikowe wiązania narciarskie ( w 1972 zostaje liderem sprzedaży wiązań osiągając poziom miliona sztuk/rok), później buty a w końcu narty.


Marka ATOMIC rozpoczęła przygodę ze sportem wyczynowym w 1968 roku. Olga Pall zdobyła złoty medal w zjeździe na nartach Atomic podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W 1976 Rosi Mittermaier, podczas IO w Innsbrucku wywalczyła dwa złote medale i jeden srebrny, a także tytuł Sportowca Roku. W 1999 roku Hermann Maier, austriacki narciarz alpejski jeżdżący na sprzęcie Atomic zdobył dwa złote medale na Mistrzostwach Świata w Veil, czterokrotnie wyrywając generalkę w Pucharze Świata.

Współcześnie do wunderteamu Atomic’a należały takie gwiazdy narciarstwa jak Benjamin Raich, Josef Strobl, Stephan Eberharter, a dzisiaj ogromne sukcesy osiągają Marcel Hirscher i Mikaela Shiffrin.

Dzisiaj kolekcje SALOMON’a i ATOMIC’a zawierają niezwykle bogatą kolekcję nart, podzieloną na grupy : sportową – Race, On Piste do jazdy po przygotowanych trasach, All Mountain na każde warunki śniegowe i zróżnicowane trasy, Freeride do jazdy poza przygotowanym trasami i Skitur dla miłośników wycieczek wysokogórskich.

ATOMIC jest potęgą w wyczynowym narciarstwie alpejskim, zajmując w klasyfikacji FiS Brand Standings – 3 miejsce. Jednocześnie podobnie jak SALOMON produkuje znakomite i powszechnie rozpoznawalne narty dla narciarzy amatorów, kobiet i juniorów.

SALOMON jest niezwykle mocny w segmencie nart Freeride i Skitur, zajmując w tej kategorii bardzo wysokie miejsca choćby w ocenie World Ski Test’u.

Wraz z dynamicznym rozwojem skituru obydwie marki, podobnie jak ich najwięksi konkurenci nie zaspali momentu wejścia w segment narciarstwa poza trasowego, skutecznie wyprzedzając mniejszych ale dotychczas uznanych producentów.

W Zauchensee zaprezentowano nam kolekcję obydwu marek, przedstawiając poszczególne grupy nart i pokazując nowości. Sprzęt prezentowali menedżerowie marek. W centrum prezentacji mogliśmy obejrzeć wszystkie modele dedykowane na przyszły sezon narciarski. Wieczorem kolacja w restauracji na stoku i powrót wyciągiem krzesełkowym.

Rano pod stacją wyciągów w Zauchensee czekało na nas centrum testowe i serwisanci dopasowujący sprzęt i regulujący wiązania. Do dyspozycji mieliśmy pełne kolekcje z obydwu marek w różnych długościach. Do tego mogliśmy przetestować gogle, wymieniając szyby w zależności od zmieniających warunków i kaski. Na koniec testów można było wystartować w slalomie gigancie, oczywiście używając testowych nart z grupy Race.

Testy przeznaczone były dla dziennikarzy sportowych. Ich zadaniem było zaprezentowanie kolekcji i ocena walorów trakcyjnych poszczególnych modeli. Czy prezentacje spełniły swoje zadanie ? Czy zastąpią udział firmy w targach i atmosferę im towarzyszącą ? Póki co nie wiadomo.

Jednak testy są obowiązkowym elementem, który powinien towarzyszyć wyborowi i zakupowi nart. Są niezbędnym narzędziem zarówno dla ostatecznego konsumenta jak i dla kupców zamawiających sprzęt na przyszły sezon, oraz sprzedawców .

„Nie ma bowiem złych nart – są tylko źle dobrane, nie serwisowane albo narciarz powinien podnieść swoje kwalifikacje”.

Mój subiektywny, indywidualny typ po „przejechaniu” kilkunastu modeli nart. Idealnie wszechstronna, znakomicie reagująca na impuls skrętny, spokojna w sterowaniu, przyjemna zarówno w krótkim jak i długim skręcie, nie wymagająca nadmiernego użycia siły narta. Ładna.

Artykuły powiązane :

Wywiad z Marcelem Hirscherem przed tegorocznym sezonem startowym w Pucharze Świata ( Z mistrzem na zamku), część 1.

Wywiad z Marcelem Hirscherem ( Z mistrzem na zamku ), część 2.

ATOMIC Mistrzostwa Świata w Are. Pierwsze podsumowania.

REDSTER DOUBLEDECK-NAJCENNIEJSZA PARA NART ATOMIC ‚A W HISTORII.

Narty Salomon i Atomic nagrodzone podczas WST 2018

Dziękujemy Amer Sport za zaproszenie do Zauchensee.

Tekst i zdjęcia Tomasz Osuchowski